Имунна система

Биофактори цинк, витамин С и витамин D – как да подсилим имунната си система

Време за четене 2 минути
Дял

Имунната система е естественият защитен механизъм на нашето тяло срещу болести и техните микроби. Като цяло защитата на тялото ни успешно се бори с настинки и други инфекции, които развиваме в ежедневието. Следователно повечето вируси, бактерии, гъбички и други микроби не могат да предизвикат заболяване и до голяма степен им противодействаме незабелязано. Ако имунната система е отслабена поради стрес, небалансиран начин на живот, други току-що преодолени заболявания и/или недостатъчно снабдяване с определени биофактори – ние сме по-податливи на инфекции. Колкото по-дълго имунната система трябва да елиминира микробите, толкова повече защитни реакции възникват, например кашлица, симптоми на настинка и дори треска са такива защитни реакции, които тялото използва, за да прогони вируси и бактерии. За да предотвратите всичко това: Активно поддържайте своята имунна система и здраве.

Трябва да засилите защитните сили на организма си, особено през зимата

Хората са много по-склонни да се разболеят през зимния сезон. От една страна, защото по-често стоят в отопляеми, затворени помещения с ниска влажност и други лица и се разболяват – например по капков път. От друга страна, тъй като имунната ни система е по-слаба през зимата – ядем по-малко пресни продукти и салати, като по този начин намаляваме естествения запас от витамини чрез хранителния режим. Освен това през зимата прекарваме по-малко време на открито. Към края на зимата нашите запаси на витамин D3 намаляват, защото е трудно за кожата ни да синтезира нов витамин D3 чрез слънчева светлина. Освен това нашата имунна система е естествено изложена на ниски температури, сняг и дъжд. Това е причината сезоните на грипните и настинките да са толкова ширещи се, особено в студеното време на годината.

Как биофакторите цинк, витамин С и витамин D укрепват имунната система?

Трите биофактора цинк, витамин С и витамин D са важни градивни елементи на нашата имунна система и изпълняват различни задачи, които взаимно се поддържат. Добре настроеният баланс на биофакторите ни помага да се борим с настинки и други инфекции и да се възстановяваме от тях по естествен начин – така че можем да разчитаме на силна имунна система през цялата година.

Ето какво допринася витамин С за укрепване на имунната Ви система

Витамин С играе ключова роля за намаляване на риска от настинки.

Витамин С, наричан още аскорбинова киселина, е един от най-важните витамини. Той изпълнява множество функции в нашето тяло. Една от тях е за укрепване на имунната система. Той стимулира образуването на бели кръвни клетки, отговорни за елиминирането на микробите, като по този начин ускорява защитните реакции на организма. Освен това витамин С е силен антиоксидант, защото намалява оксидативния стрес. Това означава, че свързва увреждащите свободни радикали в кръвта, регенерира собствените вещества на тялото, които имат антиоксидантни ефекти, и намалява нежелания клетъчен стрес. Витамин С се изразходва във всички тези реакции в тялото ни – затова нуждата ни от витамин С се увеличава, когато сме болни. Известно като домашно лекарство от дълго време, медицинско проучване, проведено в продължение на 5 години в университета в Токио, може да докаже, че витамин С има решаващ принос за намаляване на риска от настинка. Субектите, които целево са приемали витамин С, се разболяват по-малко от контролната група за сравнение. По-нататъшни проучвания успяха да потвърдят този резултат както при възрастни хора, така и при деца в училищна възраст.

market01.jpg
Така укрепвате защитните сили на организма си с витамин С

За разлика от други бозайници, хората не могат да произвеждат витамин С сами и трябва да го набавят чрез хранителния си режим. Цитрусовите плодове съдържат много витамин С, но лукът, чушките или броколите също не са за подценяване. Затова, когато пълните коледните чорапи на децата си, освен за вкусния шоколад, помислете и за богатите на витамин С мандарини и портокали!

Препоръчителният дневен прием на витамин С за здрави възрастни мъже е 110 mg и 95 mg за жени. За пушачите се препоръчва 40 процента по-висока доза (съответно 155 mg и 135 mg на ден) поради по-високите метаболитни загуби на витамин С. Пушенето освобождава повече свободни радикали в кръвта, които трябва да бъдат неутрализирани, преди да могат да нанесат увреждане на стените на кръвоносните съдове.

cold.jpg
Ето защо една силна имунна система се нуждае от цинк

Продължителността и тежестта на настинките могат да бъдат намалени чрез прием на достатъчно цинк.

Цинкът е един от микроелементите с най-много функции в нашето тяло. След желязото той е и най-разпространеният. Освен функциите, които има за хормоналния баланс и растежа на косата и ноктите, той участва значително в укрепването на имунната система. Благодарение на функцията си за заздравяване на рани, цинкът често е съставка в полезни мехлеми. Ако няма цинк, нормалните клетки, както и клетките на имунната система, като Т-хелперните клетки и Т-клетките-убийци, не се активират и защитните механизми на тялото ни не могат да бъдат ефективни. Цинкът може също така да се прикрепи към рино вирусите, които са отговорни за настинките, като по този начин им пречи да се възпроизвеждат и да навлизат в клетките на тялото ни – изключително ефективен защитен механизъм. По този начин достатъчното снабдяване с цинк помага за укрепване на имунната система, като поддържа нормалното й функциониране, така че много инфекции дори нямат шанс или поне рискът е намален. Ако човек все пак настине, добре функциониращата имунна система може да се бори с тези вируси по-ефективно. Продължителността и тежестта на настинките могат да бъдат намалени чрез прием на достатъчно цинк.

Така осигурявате на имунната си система цинк

Противно на други биофактори, нашите тела не могат да съхраняват цинк в един орган. По-голямата част от него се намира в клетките на много различни видове тъкани и органи. Нашето тяло зависи от редовното снабдяване чрез хранителния ни режим. Препоръчителният дневен прием на цинк за здрави възрастни е 7 до 10 mg. Храните от животински произход, като говеждо, стриди или сирене, съдържат много цинк. Храните на растителна основа съдържат по-малко цинк – въпреки това водещите овесени ядки и бразилски орехи все още съдържат прибл.4 mg цинк на всеки 100 g. Въпреки това, цинкът от растителни храни не може да се усвоява толкова добре, колкото цинкът от животински източници – бионаличността на цинка се влияе от различни диетични съставки. Фитатите, които се намират в зърнените и бобовите култури, инхибират усвояването на цинка в нашето тяло. Лимонената киселина (намираща се в различни сортове плодове и цитрусови плодове), от своя страна, подобрява наличността на цинк, намиращ се в естествени количества във вегетарианските храни, като по този начин повишава усвояването му чрез храната. Ето защо особено веганите и тези с еднооразна диета трябва да обърнат внимание на своя цинков баланс, при това не само ако са болни.

Това са задачите, които витамин D изпълнява във Вашата имунна система

Витамин D е един от редките биофактори, които можем да произвеждаме и съхраняваме сами. 

Витамин D е незаменим не само за здрави кости, но и за силна имунна система. В различни процеси той активира нашата имунна система и изпълнява ключови функции за нейното контролиране. Чрез своя модулиращ ефект, витамин D защитава тялото от погрешни атаки, извършени от собствената му имунна система, като по този начин допринася за намаляване на риска от автоимунни заболявания и хронични възпаления. Ако страдате от дефицит на витамин D, Вашите Т клетки и други антитела не са достатъчно активирани, микробите в нашата кръв и тъкани не се откриват много добре и не могат да бъдат елиминирани. Когато нашият резервоар с витамин D бавно се изчерпва в края на годината, това отслабва имунната ни система и ставаме по-склонни да се разболеем и да хванем грип.

jump.jpg
Витамин D: Зареждане със слънце за укрепване на имунната система

Витамин D е един от редките биофактори, които можем да произвеждаме и съхраняваме сами. Поради тази причина витамин D, строго погледнато, не е витамин, а хормон. Известен е още като слънчевия хормон – защото неговият предшественик се произвежда от холестерол в нашата кожа чрез действието на слънчевата светлина (или UV-B радиация, за да бъдем по-точни). След трансформация в черния дроб, той може да се съхранява в мастната тъкан за по-тъмните зимни месеци. Когато е необходим на имунната система, той се активира през бъбреците и след това участва в нормалното функциониране на имунната система. Въпреки това, различни защитни бариери (напр. облаци в небето или дрехи по тялото ни) могат да попречат на достатъчно UV-B радиация да достигне до кожата ни, за да задейства синтеза на витамин D. Слънцезащитният крем ни предпазва много добре, тъй като UV-B е блокирана. Освен това през зимните месеци слънчевата радиация е много слаба за няколко месеца, така че UV-B радиацията в северните ширини вече не достига Земята. По този начин нашето собствено производство на витамин D на практика спира между есента и пролетта. За щастие витамин D3 може да се абсорбира чрез определени храни – макар и в малки количества – като мазна риба (напр. херинга или сьомга), рибено масло, масло от черен дроб на треска и яйца. 

Затова, особено в хладните и облачни зимни месеци, помислете за балансирана диета и достатъчно количество жизненоважни биофактори витамин D3, цинк и витамин С – имунната Ви система ще Ви се отблагодари.

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG - Обхватът от информация, предоставена на www.woerwagpharma.bg относно личното здраве, е изключително за Ваша информация и по никакъв начин не замества лична консултация, преглед или диагностика от лицензиран лекар. Съдържанието, предоставено на www.woerwagpharma.bg, не може и не бива да се използва за поставяне на неспециализирани диагнози и/или самостоятелно приемане на лекарства. Моля, обърнете внимание и на изключването на отговорност и нашите указания за правата върху изображението.

Дял
Ние сме тук, за да Ви помогнем!
Контакт